Tahran cad. 4/13 Kavaklıdere - ANKARA

Bebekler de Diş Sürmesi

Süt Dişlerinin Çıkması

Bebeğiniz ilk doğum gününü kutladığında genellikle 6 dişi çıkmıştır. Ön kesici dişler ilk 6 ayda görünmeye başlar. Yan kesiciler de 8. ayda sürer. Dört arka azı dişler 10-14 ay arasında, köpek dişleri ise 16-20 ayda, son olarak da en arkada çıkan süt büyük azı dişi 24-30 aylar arasında çıkar.

Erken ve Geç Diş Sürmesi

Süt dişlerinin sürmesi genel olarak 6 aydan başlar 30 aya kadar sürer. Ama bazı çocuklarda bu kural pek de genellenemez. Diğer bebeklerden farklı 2 ay erken ya da 2 ay geç sürebilirler.

Hatta bazı çocuklarda ender bile olsa ağzında 1 veya 2 diş sürmüş bir şekilde doğarlar. Bu dişler bazen gerçek süt dişidir. Ama bazen de köksüz küçük kalsifiye tomurcuklardır.

Bebeğin anneyi emmesine engel olur iseler mutlaka çekilmeleri gerekir.

Diş Çıkarma ve Hastalık

Diş çıkarma belirtileri çocuğunuzun genel sistemik durumunu etkilemez. Yalnız diş çıkarırken bebeğiniz çıkım yerinde oluşan kaşınmayı gidermek için, eline ne geçirirse ağzına alır ve rahatlamaya çalışır.

Ağzına bir şeyler almasını engellemek hemen hemen imkânsızdır. Dişlerini kaşımak için aldığınız çeşit çeşit diş kaşıyıcılar yere atılır, onun yerine ne bulunursa ağza sokulunca mikroorganizmalara davetiye çıkarılır. İşte o zaman hastalık başlar.

Yüksek ateş, ishal, kusma gibi belirtiler çoğu zaman yan enfeksiyonların sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle diş çıkarma belirtileri deyip yüksek ateşi veya ishali ihmal etmemek gerekir.