Tahran cad. 4/13 Kavaklıdere - ANKARA

Çocuk Dişlerinde Acil Durumlar

Çocuk ve Bebek Dişlerinde Karşılaşılan Sorunlar ve Önlemler

Bebekler İçin Ağız Bakımı

Amerikan Pediatri Akademisi (AAP), Amerikan Dental Association (ADA) ve American Academy of Pedodonti(AAPD) kurumlarının ağız bakımı için önerdikleri yaş 1 yaşdır.

İlk Diş Hekimi Ziyareti

Diş hekimine ilk ziyaret eğlenceli ve pozitif olmalıdır. Diş hekiminiz mutlaka çocuğunuzun ziyaretinden haberdar olmalıdır. Sizin bir diş tedaviniz esnasında orada çocuğa bakmak oldukça sakıncalı sonuçlar oluşturabilir. Eğer çocuğunuzun etrafında iğne gibi gereksiz korku oluşturacak unsurlar olursa; sonuç genellikle hüsran olur.

İlk seans genellikle tanışma, nasıl dişini fırçalaması gerektiğinin anlatılmasıyla geçer. Ağrı ile kliniğe gelmiş çocuğu apar topar oturtup dişini çekmek, korkak bir yetişkine davetiye çıkartmaya neden olur.

Biberon Diş Çürüğü(Erken Çocukluk Çürüğü)

Küçük çocuklarda diş çürüme sebeplerinden biri şekerli süt ya da bisküvi gibi gıdalarla tatlandırılmış mamanın biberonla verilmesidir.

Gece boyunca ağızda kalan bu artıklar ciddi çürümeye neden olur.

Diş Ağrısı: Ağrıyan dişin etrafında gıda artığı var mı? Bakılmalı, var ise fırçalanmalı. Sıcak ya da soğuk su dişte ağrıyı başlatıyor mu? Bakılmalı. İki dişin arasına kaçan gıda artığıda ağrı yapabilir. Bu nedenle bir diş ipi yardımıyla gıda artığı o bölgeden çıkarılmalı. Diş etine aspirin ya da alkol koymak gibi irritan yöntemler kullanılmadan diş hekimine acil olarak ulaşılmalı.

Çocuk Dişlerinde Acil Durumlar

Dilde, Dudakta, Yanakta, Düşme Sonucu Kesilme var ise; yaralı bölgeye hemen buz uygulayın. Kanama var ise, kanayan bölgeye gazlı bir bez ile kompres (baskı) yapın. Kanama kontrolünü sağlayamıyorsanız derhal doktora gidin.

Düşme Sonucu kalıcı dişin yerinden çıkması; dişi bulabilirseniz serum fizyolojik ya da temiz bir suyla dişin kron kısmından tutarak yıkayınız. Bir fincanın içine hastanın tükürerek doldurmasını sağlayın ve bu fincana dişin yerleştirerek hemen hekiminize başvurun. Şayet fincanı tükürerek doldurmanız mümkün değilse, süt ile doldurduğunuz fincana dişi yerleştirin.

Bebeklerde Düşme Sonucu dişin yerinden çıkması; bebeklerde genellikle ön dişlerde bu durum ortaya çıkar. Yerine yerleştirmek pek mümkün olmadığından aciliyet gerektirmez.

Daimi Dişin Düşme Sonucu Kırılması acil durum gerektirir. Düşen parça şayet bulunursa tıpkı dişin yerinden çıkması gibi tükürük ya da sütün içinde hekime başvurulur. Hekim bu kırık parçayı uygun görürse yerine yerleştirir.