Tahran cad. 4/13 Kavaklıdere - ANKARA

İmplant Nedir?

Diş çürükleri, diş eti problemleri ve diş kayıplarına neden oldukça, eksik dişlerin yerine konulması da bir zorunluluk olarak, diş hekimliği tedavi metotlarının içine giriyor.

Eksik dişin yerine konulmasında yüzlerce yıl hep kron kısmını taklit eden restorasyonlar yapıldı. Halbuki diş, çene kemiğinde kron ve kök olmak üzere iki kısımla yer almaktaydı. “Kökler çene kemiğini desteklemek ve kronunu basıncını çene kemiğine iletmek görevini taşımaktadırlar. Kökler gidince çene kemiğinde erimenin asla önüne geçilmez.”

Biz çiğneme yaparken yediğimiz yiyecekler, dişlerimize baskı yaparak beyne bir impuls (uyaran) gönderir. Bir çok zaman hiç dişleri olmayıp tamamen damaklı protez kullananların “yediğimden bir zevk almadım” demesinin sebebi budur. Çünkü bu impuls, damak protezlerle iletilemez.

Protez ve köprü yapımında yan dişlerin kesilmesi ve bu restorasyonların eskimesi soncu alttaki dişlerde çürümenin ve diş eti problemlerinin oluşması araştırmacıları yan dişlerden bağımsız, tamamen orijinal diş sistemini kron ve kök olarak taklit eden implantlara yöneltmiştir.

Branemark ve arkadaşları fare deneylerinde titanyumun kemik tarafından kabulünü görünce bu yapay kökleri icat etmişlerdir.

Zaman içinde gerek tasarımları, gerekse kullanılan bölgeye göre çeşitleriyle implantlar çok yol kat ettiler. Günümüzde ideal şartlarda yapılan bir implantın başarısı %99’dur.