Tahran cad. 4/13 Kavaklıdere - ANKARA

Sigaranın Ağız ve Dişler Üzerindeki Olumsuz Etkisi

Bu yazıyı özellikle sigaraya yeni başlayan gençler için yazıyorum. Çünkü sigara daha henüz onlar için vazgeçilmez değil.Alışkanlıklar, daha başlangıç aşamasında iken ortadan kaldırmak; mümkün ancak yetişkinlerde bu alışkanlıklar kökleşip, zararları perçinleştiğinden vazgeçilseler de ,uzun bir dönem zararlı etkileriyle de mücadele etmek gerekmektedir.

Bu nedenle siz sevgili gençler daha bu kötü alışkanlığın başındayken ,yol yakınken, bu alışkanlığınızdan vazgeçmenizi temenni ediyorum.

Sigaranın Zararlı Etkilerini de Sıralamak Gerekirse;

Ağız Kokusu: Sigara içimi esnasında ve içimi sonrasında ağızda oldukça kötü bir kokuya sebep olur.Dişler fırçalansa dahi bu koku çoğu zaman hissedilir.

Özellikle sabahları açlık kokusu dediğimiz ,rutinde olan ağız kokusu sigara içenlerde daha yoğundur.

Lekeli Dişler: Nikotin lekelenmeleri dişlerin ön ve arka yüzeylerinde görülür. İleriki dönemlerde sigara lekelenmeleri diş fırçalansa da dişin üzerinden uzaklaşmaz.Dişlerin daha parlak ve beyaz gözükmesi için evde yapılan uygulamalar dişlerin çizilmesine neden olup , daha çok sararmaya sebep olur.

Dişeti Problemleri: Sigara dişin yüzey yapısının daha çok diş taşı ve plak oluşturmasına sebep olabildiğinden dişeti problemleri sigara içmeyenlere oranla daha fazla olur ve ilerlemiş dişeti problemleri de kemik kaybına neden olur.

Kısa özetlemek gerekirse sigara kullanımı = diş eti problemi

Ağızda yaraların görülme olasılığı artar. Aft dediğimiz ağrılı yaralar sigara içenlerde daha çok görülür.Ağızda çıkan aftların iyileşmeside geçikir.

Sigara Ağızda Mevcut Olan ve Sonradan Oluşan Yaralanmaların Geç İyileşmesine Neden Olur:Bu duruma implant tedavileri ve diş çekimleride dahildir.

Tat alma duyusunda değişiklik olur. Sigara ağızda tat duygusunu algılayan mekanizma üzerinde de olumsuz etkiye sahiptir.Bir çok sigarayı bırakan ağız tadının da değiştiğini itiraf eder.

Ağızda mevcut bulunan yaraların iyileşmesi üzerinde de olumsuz etkiye sahiptir. Sigara kullananlarda çekim yarası ya da yapılan dişeti tedavisi kullanmayanlara oranla daha geç iyileşir.Sigara kan damarları üzerinde daraltıcı etkisinden dolayı yara iyileşmesini olumsuz etkiler.

Kıllı Dil: Evet yanlış okumadınız, dilin üst yüzeyindeki oluşumların aşırı sigara tüketimi sonucu , yapıları bozularak tıpkı saç görünümünü almasına kıllı dil denir.Aşırı sigara kullanımı ve yeterince diş fırçalamama sonucu oluşur.İnanılmaz kötü bir görünüme sahiptir.

Lökoplaki: bu hastalığa halka arasında sigara içenin dili, sigara içenin yaması da denilmektedir.Yanak ve dilde beyaz dantel tarzında atipik görüntülerdir.Kansere dönebilirler.

Ağız Kanserleri:Sigaranın uzun süre kullanımı yanak ve dil dokularında tahribe neden olarak ağoz kanserlerine sebebiyet verebilirler.Sağlığın ilk aynası olan dişlerimiz hem estetik, hem de konuşma ve beslenmemiz için ömür boyu ağzımızda olması gereken organlarımızdır.Bu nedende diş sağlığımız için de sigarayı hayatımızdan çıkaralım.

Sigaranın dişlere ve ağız sağlığına zararları bu kadarla sınırlı değil. Aynı zamanda siğaranın oluşturduğu bir zararda diş tedavilerinden en popüleri olan diş beyazlatma tedavisinin siğara kullanımıyla mümkün olmamasıdır. Kişi dişlerinde beyazlatma yapacak ise bu beyazlatma işlemi esnasında kesinlikle siğara kullanmamalıdır. Siğara kullanımı beyazlatma işlemini imkansız kılar.

Aynı zamanda kompozite lamina ve porselen lamina gibi tedavilerde siğaranın aşırı kullanımı diş arka yüzeylerinde renklenmye sebep olduğundan kişinin başlangıçtaki estetik görüntüsünün bozulmasına neden olmaktadır