Tahran cad. 4/13 Kavaklıdere - ANKARA

Yer Tutucular

Süt dişleri çürük ya da travmadan dolayı erken kaybedebilir. Eğer çocuğunuz süt dişini çürük ya da travma sonucu erken kaybetmiş ise daimi dişin süreceği yeri korumak maksatlı yer tutucu yapılmalıdır. Çocuğunuzun ileriki yaşlarında düzgün bir diş dizisine sahip olması için daimi dişin yerinin korunması gerekir.

Süt Dişlerinin Önemi

Çocuklarda 20 tane süt dişi vardır. 10 adet alt çenede 10 adet üst çenededir. Bunlara ek olarak 6 yaşında sürüp ömür boyu ağızda kalacak olan 6 yaş dişleri vardır. Süt dişlerinin altında daimi dişler vardır.

Süt dişleri daimi dişlere yaptıkları basınçla onların yukarı doğru sürmesini sağlarlar. Erken süt dişi kaybında bu basınç alta iletilmediğinden yerine gelen daimi dişin çenede yerini alması gecikir. Yüzün gelişimiyle dişler yerlerini alırken erken kaybedilen süt dişinin yerine gelecek daimi dişin yerine yanlarındaki dişler gelir ve o boşluğu kapatır.

Daimi diş sürmesi gereken yerden sürmez ise dişlerde çapraşıklık ve erken yaşlarda ortodontik problemler ortaya çıkar.

Yer Tutucular

  • Sabit
  • Hareketli olmak üzere iki tipte yapılır.

Yer Tutucuların Görevi

Çekim boşluğuna diğer dişlerin kaymasını engellemek yani daimi dişin yerini korumak, ileride oluşabilecek çapraşıklığı önler.

Özellikle ön diş kaybının çocukta oluşturacağı olumsuz etkiyi (psikolojik olarak) ortadan kaldırır.

Yer Tutucuların Bakımı

Sabit Yer Tutucu: Normal ağız ve diş bakımı yapıldığı gibi fırçalama yapılır. Sakız ve lokum gibi yapışkan yiyeceklerden uzak durmak gerekir.

Hareketli Yer Tutucu: Yemek yerken çıkarılması gerekir. Yemek yedikten sonra fırçalanıp ağza tekrar takılmalıdır. Özellikle okul çağı çocukları okulda yemek esnasında yer tutucularını kaybederler. Bu nedenle özel kutularını yanlarında taşımalıdırlar. Yer tutucuyu ağızdan çıkarır çıkarmaz o kutuya yerleştirmelidirler.