Page contents

Protez

FULL ARK REHABİLİTASYON NEDİR?

Diş eksiklikleri, zamanla dişlerde meydana gelen aşınmalar, dişlerde yer değiştirmeler gibi sebeplerden ötürü çene ilişkilerimiz, kapanış düzlemimiz ve eklem pozisyonumuzda bozulmalar meydana gelebilir. Bu bozulmaları tedavi edebilmek için tek çene veya iki çeneye birden müdahale edip tüm dişlere işlem yaptığımız tedavi protokolüne Full Ark Rehabilitasyon denir.

HANGİ DURUMLARDA FULL ARK REHABİLİTASYONA İHTİYAÇ DUYARIZ?

Bu tedavi protokolünü özellikle dişlerde meydana gelen çürük, aşınma gibi nedenlerle yüz yüksekliğinin düştüğü hastalarımızda, eski yüz yüksekliğini geri kazandırmak amacıyla uyguluyoruz. Bununla beraber çapraşıklığın çok olduğu ve ortodontik tedavi istemeyen hastalarımızda, kapanış bozukluklarına bağlı olarak eklem problemi bulunan hastalarımızda bu tedaviye ihtiyaç duyarız.

FULL ARK REHABİLİTASYON TEDAVİSİ NE ŞEKİLDE UYGULANIR?

Bu tedavi protokolü her hastaya ayrı olarak planlama hazırlanıp pek çok konsepti içinde barındırır. Birkaçından bahsedecek olursak dişlerin genel durumlarında çok harabiyet olmayıp, düşük dikey boyuta sahip olduğu için ön bölgede estetik bir tedaviye alan bulunmayan hastalarımıza uyguladığımız arka dişlerin sadece çiğneme yüzeylerine oklüzal lamina restorasyonlar yapıp ön bölgeye estetik uygulamaları yaparak tedaviyi tamamlıyoruz.  Ya da dişlerin genelinde kırık, çatlak, çürük olan hastalarımızda tüm dişleri kaplama ihtiyacı hissederek eski yüz yüksekliğini kazanıp, dişlerin dış etkenlerden etkilenmesini korumaya yönelik bir tedavimiz oluyor. Bazı eklem rahatsızlıklarının tedavisine planlama dahilinde önce geçici protezler hazırlayarak bir adaptasyon süreci izleyip sonrasında daimi protezleri yapmaya başlıyoruz.

Bu şekilde pek çok uygulamayı barındıran protokolün nasıl uygulandığı aslında her hastamızın diş ve çeneler arası ilişki durumuna göre özel olarak planlanıp, anlatılarak tam olarak nasıl uygulandığı hakkında muayene esnasında en doğru bilgiyi vermek mümkün olacaktır.

FULL ARK REHABİLİTASYON İLE NEYİ AMAÇLARIZ?

Bu tedaviyle dişlerde meydana gelen harabiyet ile dış faktörler arasına bariyer olacak restorasyonlar yaparak dişlerimizi korumayı, doğru ve dengeli kapanış ilişkileri oluşturarak çene eklemimizi korumayı ve düşmüş yüz yüksekliğini artırarak hastalarımızın daha yaşlı görünmelerine engel olmayı amaçlarız.

FULL ARK REHABİLİTASYON SONRASI ADAPTASYON SÜRECİ NASIL OLUR?

Bu tarz tedavilerde çene ilişkileri, kapanış temas noktaları, yüz yüksekliği gibi kavramlar değişeceğinden hastalarımız özellikle ilk birkaç gün adaptasyon konusunda problem yaşadıklarını düşünebilmektedirler. Fakat kısa sürede eklemimiz, kaslarımız ve beynimiz bu yeni kapanışa adapte olur ve düzenli kontrollerle uzun yıllar sıkıntısız bir şekilde tedavimiz idame ettirilir.

RANDEVU TALEP FORMU