Page contents

Protez

GELENEKSEL SABİT PROTEZLER NEDİR?

Dolgu ile tedavi edilemeyecek kadar aşırı derecede madde kaybına uğramış dişlerin veya ağızda son azı dişlerinin eksik olmaması şartıyla birkaç diş eksikliğinin bulunduğu durumlarda hastaya eski fonksiyon, fonasyon veya estetiğin kazandırılması amacıyla implant kullanılmadan yapılan protezlere sabit protezler denilmektedir. Günümüzde geleneksel sabit protez denince aklımıza metal destekli porselen protezler halk arasında kaplama adıyla yaygın olarak bilinen protezlerdir.

GELENEKSEL SABİT PROTEZLER HANGİ DURUMLARDA UYGULANIR?

Dolgu ile tedavi edilemeyecek kadar büyük çürük veya kırık dişlerde diş dokusunu koruyup dişi uzun süre fonksiyonda tutmamız gereken durumlarda, dişlerdeki şekil ve pozisyon bozuklularının tedavisinde, kapanış bozukluklarının tedavisinde, diş eksikliklerinin tedavisinde hareketli protezlere hazırlıkta ve hassas bağlantılı protezler için tutucu elemanların yerleştirilmesinde bu protezleri tercih edebilmekteyiz.

GELENEKSEL SABİT PROTEZLER NASIL UYGULANIR?

Sabit protez uygulanacak diş veya dişler su soğutması altında bir miktar aşındırılarak yapılacak proteze yer hazırlanır. Son halini alan dişlerimizin üretime alınması ağız içinden bir ölçü alınır. Teknisyen laboratuvarlarında bu ölçü ile bir model oluşturularak protezin dayanıklılığını sağlayan metal altyapı, metal altyapının üzerine de estetik olan porselen kısmı işlenir. Hazırlanan protezler dişler üzerine siman denilen özel yapıştırıcılarla sabitlenerek tedavimiz tamamlanır.

GELENEKSEL SABİT PROTEZLER İLE TEDAVİDE NE AMAÇLARIZ?

Geleneksel sabit protezlerle aşırı madde kaybı bulunan dişleri destekleyerek korumayı, diş eksikliklerini gidererek buna bağlı oluşabilecek sıkıntıları ortadan kaldırmayı, hareketli protezlerin rahat bir şekilde kullanılabilmesi için gerekli düzenlemeleri yapmayı amaçlarız.

GELENEKSEL SABİT PROTEZLER ÇIKARILABİLİR Mİ?

Tedavi tamamlanıp dişler kalıcı olarak yapıştırıldıktan sonra hastalarımız tarafından çıkarılamazlar. İhtiyaç duyulan hallerde biz hekimler olarak söküm için özel aletler kullanarak protezleri dişlerden ayırabilmekteyiz.

GELENEKSEL SABİT PROTEZLERİN BAKIMI NASIL OLMALIDIR?

Normal dişlerimizde olduğu gibi her yemekten sonra protezlerimizin olduğu bölgeleri de aynı şekilde fırçalamamız gerekmektedir. Tek tek hazırlanan protezlerin ara yüzeylerinin temizliğini diş ipleri ile yapılması gerekmektedir. Diş eksikliği olan durumlarda hazırlanan protezlerde dişsiz bölgede kaplamalarımızın altında kalan alanın temizliğinde özel diş ipleri ve ağız duşları kullanılmalıdır. Ceviz, fındık gibi gerçek dişlerimize de zarar verme ihtimali bulunan sert kabuklu kuruyemişleri protezlerimizle de kırmamaya dikkat etmemiz gerekir.

RANDEVU TALEP FORMU