İmplant

İMPLANT NEDİR?

Diş hekimliğinde implant eksik dişlerin tedavisinde kullanılan, çene kemiğine yerleştirilerek eksik dişleri tamamlamak için destek alınan, titanyum veya zirkonyum gibi dokularımızla uyumlu malzemelerden üretilen vidalardır.

İMPLANT TEDAVİSİ NASIL UYGULANIR?

Hastalarımızın ağız içi muayenesini ve radyografik muayenelerini tamamladıktan sonra implant planlamamızı tamamlarız. Daha sonra tamamen steril bir ortamda implantlar çene kemiğine yerleştirilir. Daha sonra implantların kemikle kaynaşma süreci beklenir. Ortalama 2,5-3 ay kadar kemikle kaynaşma süreci sonrasında implantların üzeri açılarak protezlerin yapımına başlanır.

İMPLANT AMELİYATI SIRASINDA AĞRI OLUR MU?

İmplant operasyonları öncesi bölge lokal olarak uyuşturulur. Anestezinin etkinliği kontrol edilip tam uyuşma sağlandığına emin olduktan sonra operasyona başlanır. Bu sayede işlem süresince hiçbir şekilde ağrı sızı hissi oluşmaz.

İMPLANT AMELİYATI NE KADAR SÜRER?

Operasyon süresi yapılacak işlemin büyüklüğüne göre değişkenlik gösterir. Fikir vermesi açısından hazırlık ve anestezi işlemleri tamamlandıktan sonra tek bir implantın yerleştirilmesi 15-20 dakika içine gerçekleşir.

İMPLANT AMELİYATI SONRASI AĞRI OLUŞUR MU?

Her cerrahi operasyon sonrasında olduğu gibi implant operasyonu sonrası da az bir miktar ağrı oluşabilmektedir. Bu ağrı çok şiddetli ve dayanılmaz bir ağrı değil, ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilecek seviyede hafif bir ağrıdır.

İMPLANT AMELİYATI SONRASI İLAÇ KULLANMAK GEREKİR Mİ?

İmplant operasyonu sonrasında bölgenin enfeksiyon kapmasını engellemek ve ağrı oluşmaması için hastalarımıza antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar ve bölgenin temizliğine katkı sağlaması için gargara reçete ediyoruz. Bunlar dışında bir ilaç gereksinimi olursa hastalarımıza bilgisini verip reçeteye ilave yapabiliyoruz.

İMPLANT AMELİYATI SONRASINDA ŞİŞLİK OLUŞUR MU?

Rutin implant uygulamalarında çok şiddetli bir şişlik oluşmaz. Fakat çok sayıda implantın yapıldığı büyük operasyonlar sonrasında ilk 3 gün şişlik gözlenmesi ortaya çıkabilecek geçici bir durum olabilir. Oluşan şişlik miktarını kontrol altında tutup şişliği en az seviyede tutmak için bölgeye ilk gün soğuk uygulaması yapıyoruz.

KİMLERE İMPLANT YAPILABİLİR, KİMLERE İMPLANT YAPILAMAZ?

Eskinden yaygın olan kanı kemiğin ince olduğu yere implant olmaz, şeker hastalarına, kalp rahatsızlığı bulunanlara gibi çeşitli sistemik problemi olanlara implant yapılmaz şeklindeydi. Hala bu şekilde çok soru alıyoruz. Ama artık gelişen kemik oluşturma teknikleri, kök hücre uygulamaları gibi çeşitli yöntemlerle kemiğin yetersiz olduğu bölgelerde kemik miktarını arttırarak implant uygulamamızı yapabiliyoruz.

Sistemik hastalıklarda ise önemli olan faktör hastalarımızın kontrol altında olup olmadıkları. Bazı kemik rahatsızlıkları dışında kontrol altında olan her durumda hastalarımızın tedaviyi kontrol eden doktoruna danışıp tedavi sürecini beraber planlayarak implant operasyonunu gerçekleştiriyoruz.

İMPLANT UYGULAMASI SONRASI NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Operasyon sonrası o bölgede kanama kontrolü sağlamak için bölgeye tampon olarak steril bir spanç yerleştiriyoruz. Yerleştirdiğimiz spancı 30 dk. boyunca ısırmalısınız. Tampon yerine başka herhangi bir ürün kullanmamalısınız. Özellikle pamuk, peçete gibi malzemeler kullanmak kanama ve enfeksiyon oluşmasına sebep olabilir.

İmplant uygulaması sonrası kanama olmaması için gün boyunca tükürme ve ağız çalkalaması yapmamalısınız. İşlem günü sıcak ve asitli içecekler tüketmemeye özen göstermelisiniz. Sigara kullanıyorsanız özellikle ilk üç gün içmemeniz bölgenin sağlıklı bir şekilde iyileşmesi için oldukça önemlidir.

Operasyondan sonra en az 2 saat bir şeyler yiyip içmeyin. Yiyecekleri çiğnerken implant uygulanan tarafı kullanmayın. İmplant operasyonu sonrası alkolden 48 saat boyunca uzak durmalısınız.

Yazdığımız reçetedeki ilaçları tüm önerilere uyarak kullanmalısınız. Operasyon yapıldığı gün sıcak duş almaktan ve spor yapmaktan kaçınmalısınız.

İmplant yapılan yeri parmağınızla veya kürdan vs. ürünler ile kurcalamayın.

Bölgenin temiz tutulması iyileşmenin problemsiz gerçekleşmesi için çok önemlidir. İlk günden sonra bölge yumuşak şekilde fırçalanmalı ve önerilen gargaralar kullanılmalıdır.

RANDEVU TALEP FORMU