Page contents

Genel Diş Hekimliği

DİŞ ETİ HASTALIKLARI

Diş hekimliğinde periodontal hastalıklar olarak geçen diş eti hastalıkları diş eti ve dişleri koruyan dokuların travma ya da enfeksiyona bağlı olarak meydana gelir. Çürükten sonra diş kaybı yaşanmasının en yaygın nedeni diş eti hastalıklarıdır. Çoğu aman ağrısız ilerlediği için hastalar tarafından fark edilmesi güç olabilmektedir ve geç kalındığında dişin kaybedilme riski artacaktır. Ancak erken teşhis edilen diş eti hastalıklarında çok başarılı sonuçlar alınarak diş kaybının önüne geçilebilmektedir. Diş eti hastalığının başlangıç evresinde diş eti iltihabı oluşur. Bu evrede diş eti kanamaları, diş etinde kızarıklıklar ve şişlikler meydana gelir. İlk başlangıçta çok fazla rahatsızlık hissi vermese de ilerleyen zamanlarda çene kemiğinde kalıcı hasarlara neden olabilir.

DİŞ ETİ HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

  1. Diş eti kanamaları
  2. Kızarık şiş ve hassas diyeti
  3. Periodontal cep oluşumu dediğimiz diş kökü ve dişeti bağlantısının kaybedilmiş olması
  4. Diş aralarında ve diş etinde meydana gelen iltihaplanma
  5. Diş aralarındaki mesafenin giderek açılması, boşluklar oluşması
  6. Düzenli fırçalamaya rağmen oluşan ağız kokusu
  7. Diş köklerinin açığa çıkması
  8. Dişlerde sallanmalar
  9. Sıcak soğuk hassasiyeti, sızlamalar

DİŞ ETİ HASTALIĞININ NEDENLERİ

Diş eti hastalığına neden olan en etkili şey mikrobiyal dental plaktır. Bu plak diş yüzeyindeki renksiz bir tabaka şeklindedir. Bu bakteri plağından kurtulmak için günlük ağız bakımı ön koşuldur. Günde en az 2 kez diş fırçalamak ve günde 1 kez dişipi kullanımı gerekmektedir. Şayet bu plak temizlenmekte ihmal edilirse zamanla diş tartarına yani diş taşına dönüşerek dişeti hastalığına neden olacaktır.

Mikrobiyal dental plağın yanı sıra sigara kullanımı, diyabet, lösemi ve AIDS gibi bazı sistemik hastalıklar, stres, kalp-tansiyon ilaçları, antikonvulsanlar, antidepresanlar ve oral kontraseptifler, gibi bazı ilaçların kullanımı ve beslenme alışkanları da diş eti hastalıklarının oluşumunda etkilidir.

Dişlerin iyi temizlenememesine neden olan çapraşıklık ya da kapanış problemleri de diş eti hastalığını hızlandırır. Dişlerin doğru bir kapanış ilişkisi içerisinde olması hem hijyen hem de doğru kuvvet dağılımı açısından önemlidir.

Son yıllarda toplumda giderek artan bruksizm yani diş sıkma gıcırdatma alışkanlığı da var olan diş eti problemini hızlandırmaktadır. Ek olarak ailesel yatkınlık riskli bireylerde göz önünde bulundurulmalıdır.

RANDEVU TALEP FORMU