Page contents

Dijital Diş Hekimliği

ZİRKONYUM KAPLAMA

ZİRKONYUM KRONLAR

Diş kaplamaları bir dişi veya diş implantının üzerini kapatmak için kullanılır.

Diş hekimliğinde zayıf bir dişin ve/veya diş dokusunun desteklenmesi amacıyla dişler kaplanır.  Diş kaplamada kullanılan malzeme birçok çiğneme basıncına dayanıklı olmak durumundadır. Aynı zamanda biyoloji ile uyumunun olması da gerekmektedir. Bu bağlamda zirkonyum kaplamalar gerek diş kronlarının yapımında gerekse köprü yapımında kullanılabilirler. Aynı zamanda gelişen dijital teknolojilerle uyumlu olarak implant üstü kaplamalarda ve full ark rehabilitasyonlarda da kullanılmaktadır.

ZİRKONYUM MARKALARI NELERDİR?

Zirkonyum kaplamalarla ilgili olarak hastalarımızın en çok sorduğu soru kaplamanın markasıdır. Çünkü bu konuda birçok hastanın aklında olan soru zirkonyum kaplamaların çin malı mı yoksa alman malı mı olmasıdır. Zirkonyum kaplama da birçok marka vardır. Lava, Vita, Zironzahn. Bütün bu markalar kaliteli ve estetik sonuçlar vermektedir. Güzel bir tedavimi yapımı için kaliteli malzeme kullanımı her zaman önemlidir.

ZİRKONYUM KRON ÇEŞİTLERİ:

Zirkonyum kaplamalar tek tek diş olarak yapılabildiği gibi köprü formunda da çalışılabilmektedir. Diş gıcırdatan hastalara yönelik diş gıcırdatmasına dayanıklı zirkonyum kaplamaların yanı sıra tamamen zirkonyum kaplamadan ibaret monolitik zirkonyumlarda mevcuttur. Dijital teknolojinin gelişmesiyle zirkonyum markaları ve uygulamaları gün geçtikçe çeşitlenmektedir.

ZİRKONYUM KAPLAMANIN DAYANIKLILIĞI

Zirkonyumlar güvenli bir çiğneme dayanıklılığı sunarlar. Kron yapımında güçlü bir malzeme gerekir. Bu nedenle ağzın her bölgesinde gerek ön tarafta ve arka taraf dişlerde rahatlıkla kullanılabilir. Zirkonyum kaplamaların doku ile uyumlu (bio uyumlu) olduklarından alerji yapmaz buna ek olarak ağız dokularıyla da tam uyumlu olduklarından, ağız hijyeninin iyi olduğu durumlarda diş eti problemi yaratmaz.

Gelişen dijital teknolojiler sayesinde alınan ölçünün özel kazıyıcılar ile bilgisayar destekli üretimi yapılabildiğinden aynı gün zirkonyum kaplama yapmak mümkündür. Bu sistemle, kullanılacak zirkonyum kaplamanın tamamen tek parça zirkonyumdan üretilmesi de mümkün olmaktadır.

ZİRKONYUM KAPLAMA YAPIMININ PROSEDÜRÜ

Zirkonyum kaplama yapımında üç ana prosedür vardır.

 1. Diş kesiminin yapımından sonra klasik yöntemlerle ölçü alınıp 4-5 gün içinde önce alt yapı sonra üst yapı prosedürünün yapılarak tedavinin tamamlanması
 2. Diş kesiminin ardından dijital ölçü alınarak aynı gün dişin takılması
 3. Dijital ölçünün alınarak önce bir prova yapılması sonra dişin takılması

DİŞİN PREPARASYONU

Diş hekiminiz bu prosedür de şu yolu izler.

 • Dişe lokal anestezinin uygulaması (kanal tedavili dişlerde herhangi bir anestezi yapılmasına gerek yoktur)
 • Dişte daha önce bir kaplama varsa kaplama çıkartılır. Altta çürük veya problem varsa bunlar giderilir, tedavileri yapılır. Dişte kaplama yoksa dişin kesimi gerçekleştirilir. Kesim işlemi esnasında hastalarımız herhangi bir acı veya ağrı duymazlar.

Dişin Ölçüsü

 • Diş ölçüsü manuel ya da dijital bir şekilde alınır.
 • Geçici diş uygulaması içinde ölçü alınır.
 • Ölçü laboratuvara dijital ortamda ya da ölçü maddesi ile gönderilir. Ağız yapısına uygun tasarımın yapılması sağlanır.

 Laboratuvar Aşaması

 • Kaplamaların dişlerle mükemmel uyumunun sağlanması için teknisyen ve diş hekimi uyumu çok önemlidir. Teknisyen ölçüyü kontrol eder düzenlemeler gerekirse bunları hekimden talep eder. Böylece hastamızın ileride rahat edeceği bir kaplamanın yapım aşamasına geçilir.
 • Tasarım esnasında hekim ile teknisyen diyalog halindedir. Çünkü her tedavi kişiye özel olma amaçlı yapılmaktadır.

Zirkonyum Kaplamaların Prova Aşaması

 • Yeni kron hasta ağzına yerleştirilir. Kenar uyumu, dişin kontakları, karşı dişle uyumları, rengi ve şekli test edilir. Gerekirse cilalanması ve şeklinin yeniden ele geçirilmesi için tekrar laboratuvarda işlem görür ve aynı gün ağıza yerleştirilir.

ZİRKONYUM KAPLAMALARDA AYNI GÜN PROSEDÜRÜ

 • Lokal anestezi yapılarak diş prepare edilir. (dijital sistemlerde kesim tekniği diğer tekniklere oranla ufak farklılıklar içermektedir. Hekim bunu göze alarak kesimini gerçekleştirir.)
 • Dijital ölçü alınır.
 • Tasarım hekim ile teknisyenin iş birliği ile gerçekleştirilir. Bu esnada rengi şekli için fotoğraflara ve hasta videolarına başvurulur.
 • Özel kazıyıcılar da zirkonyum kron üretilir. Tasarım esnasında zirkonyum tipine de karar verilir.
 • Aynı gün dişe yerleştirilir.

Zirkonyum kronların ağızda yerleşimi sonrasında altı ayda bir kontrollerin yapılması gerekir. Altı aylık kontrollerde kronların adaptasyonuna, karşı dişle olan ilişkilerine ve diş eti sağlığına bakılarak bu konuda düzenlenmesi gereken şeyler yapılır. Böylece; kronların ağızda 10-15 yıl hizmet vermesi sağlanır.

ZİRKONYUM KAPLAMALARIN AVANTAJLARI

 1. Estetik bir gülüşe sahip olmak isteyenler için zirkonyum kaplamalar son derece iyi bir seçim olacaktır.
 2. Doğal diş rengine yakın bir alaşımdadır. Beyaz olmaları, dayanıklı olmaları oldukça büyük bir avantaj sağlamaktadır.
 3. Ağız kokusu yapmazlar.
 4. Diş eti ile uyumlu oldukları için diş eti çekilmesine neden olmazlar.
 5. Diş etinde mor bir görünüme neden olmazlar.
 6. Dijital teknolojilerle uyumlu oldukları için gelişen yazılımlarla kısa sürede diş üretimi sağlamaktadır.
 7. Zirkon elementi içeren zirkon seramikler klasik metal destekli seramikler gibi kırılmaya karşı dayanıklıdır.
 8. Teknolojinin gelişmesiyle maliyetleri eskisi kadar yüksek değildir.
 9. Monolitik zirkonyum gibi zirkonyum kaplamalar büyük basınç değişimlerine oldukça dayanıklıdır.

ZİRKONYUM DİŞ TEDAVİSİ FAYDALARI NELERDİR?

Dişte madde kaybı olduğunda implant üstü kaplamalarda tam bir adaptasyon sağlamak amaçlı yapılan kaplamalar oldukça avantaj sağlarlar. Diş dokularının yerine konmasında diş basınçlarının karşılanmasında oldukça güçlü özelliğe sahiptirler. Bu kaplamalar porselen kaplamaların aksine koyu renkli değildirler. Diş etinde mor bir yansımaya neden olmamaktadırlar.

ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMA UZUN ÖMÜRLÜ MÜDÜR?

Tüm kaplamalarda olduğu gibi zirkonyum kaplamalarda iyi bir bakım düzenli diş hekimi kontrolünde uzun bir ömre sahiptir.

ZİRKONYUM DİŞ UYGULAMASININ MALİYETİ NEDİR?

Zirkonyum kaplamalar kullanıldığı malzemeye göre değişken fiyatlar içerse de teknolojinin gelişimiyle artık daha uygun maliyetlidirler. Uzun yıllar kullanımı ve kullanım esnasında görünümü ve diş etlerini koruması uzun vadede zirkonyum uygulamaları daha az maliyetli kılar.

RANDEVU TALEP FORMU