Page contents

Estetik Diş Hekimliği

PORSELEN LAMİNA

Doğanın bize verdiği dişler zaman içerisinde sararıp kırılabilir ya da baştan beridir yanlış hizalanmış, şekli bozulmuş ya da antibiyotik ve benzeri şeylerle renklenmiş olabilirler. Gelişen teknoloji ile dişlerin arasındaki boşlukları kapamak ya da hizalamalarını düzelterek dişlere yeni bir tasarım katmak mümkündür.

Artık gelişen teknolojiyle; hastalarımızın kendi telefonlarında çektikleri fotoğrafların önden değerlendirmesini yaparak da bu tedavi ile ilgili bir fikir oluşturabiliriz. Bunu hastalarımız değişik programlar kullanarak kendi kendilerine bile yapabilmektedirler. Yani; yeni gülümsemeleri ile ilgili bir fikir oluşturabilirler.

PORSELEN LAMİNA NEDİR?

Diş sağlam dokularını koruma maksatlı olarak diş yüzeyinde bir preparasyon yaparak ya da yapmayarak teknisyen tarafından hazırlanmış porselen yaprakların diş yüzeyine yerleştirilmesi işlemine porselen lamina denilir. Burada sağlam diş dokusunun korunması sağlanır. Dişte inceltme işlemi yapılacaksa 0.3- 0.7 ml arasında kesim yapılır. Bu kesim esnasında özel büyüteçli gözlükler kullanıldığı gibi daha büyük büyütmeler için mikroskoplarda kullanılabilir.

PORSELEN LAMİNA ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Porselen lamina uygulaması dişin üzerinde kesim yapılarak ya da herhangi bir kesim yapılmadan uygulanır. Bu nedenle porselen lamina uygulaması kesimli ve kesimsiz olarak ikiye ayrılmaktadır.

PORSELEN LAMİNA TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Yaprak kaplama adı ile de bilinen lamina diş uygulaması estetik amaçlı yapılır. Bu nedenle tedavi sonrasında hastamızın herhangi bir hayal kırıklığı yaşamaması için her aşama incelikle ve titizlikle yönetilmelidir.

PORSELEN LAMİNA YAPIMI ÖNCESİ HASTA HEKİM İLİŞKİSİ

Her tedavide olduğu gibi estetik diş hekimliğinde hasta öyküsünü dinlemek gerekir. Hastamız dişlerinin nesinden memnun değildir. Renginde mi, şeklinden mi, boylarından mı? Bütün bunların önceden anlaşılması için önden mutlaka konuşmak gerekir. Ayrıca hastamızın yapısal özelliklerini de bilmeliyiz. Şöyle ki bazı hasta gelenekseldir vücudundaki değişimlere kolay kolay adapte olamamaktadır. Bazı hasta ise beklentisini tam anlatamamaktadır. Bu sebeple her şeyi netleştirmekte ve hastadan onay almakta fayda vardır.

HER PORSELEN LAMİNA TEDAVİSİ BANA UYGUN MUDUR?

Bunu anlamanın en iyi yöntemi dişlerimizin nasıl olacağının belirlendiği bir mock-up randevusudur.

Porselen Lamina yaptırmaya karar verildiğinde öncelikle mutlaka dişlerin ve yüzünün fotoğrafları alınır. Çünkü dişler gülümseme için vardır, yani dişlerin yüz bütünlüğü ile değerlendirilmesi gerekir. Bazen dişlerde küçük dokunuşlar büyük farklar yaratır, bazen de daha büyük bir gülümseme ihtiyacı hissedildiğinde çok sayıda işe dokunmak gerekir. Bu tamamen hastalarımıza yapacağımız mock- up ile yüzde görülerek karar verilir.

PORSELEN LAMİNA KİMLERE YAPILIR?

Porselen lamina uygulaması gün geçtikçe popülerleştiği için artık birçok insanın talebidir. Bu nedenle her bireye porselen lamina olmayacağı ve uygulanamayacağı baştan anlatılmalıdır. Porselen lamina büyüme ve gelişimini tamamlamış iskelet yapısı oturmuş kişilerde uygulanır.

 • Hafif diş çapraşıklıklarında
 • Dişlerin yaşlandığı ve aşındığı durumlarda
 • Doğuştan renklenmiş dişlerde
 • Kırık ve çatlak görünümlerini estetik nedenle kaybetmiş dişlerde
 • Yeni bir gülüş tasarımı isteyenlerde uygulanır.

PORSELEN LAMİNA KİMLERE YAPILMAZ?

 • Geceleri uyurken dişlerini sıkma alışkanlığı olanlarda
 • Çene yapısında bozukluk olanlarda
 • Tırnak yeme alışkanlığı olanlarda
 • İleri derecede diş renklenmesi (fluorozisli ve tetresitlin renklenmesi olanlarda)
 • Aşırı derecede alkol, sigara ve kola tüketenlerde

AŞAMALAR

Gülüş tasarımını planlamak için ilk önce kişinin istekleri belirlenir. Bir dizi ilgili anketle bu istekler anlaşılır. Bu ankette kişinin dişlerindeki beğenmediği unsurlar tek tek tespit edilir ve aynı zamanda nasıl bir gülümsemeye kavuşmak istediği de sorulan sorularla açığa çıkar. Ayrıca kliniğimizde daha önceden yaptığımız vakalarla hastalarımızın isteklerini anlamaya çalışırız.

Her tedavinin kişiye özel olması isteğiyle geçmişteki yaptığımız tedavilerin önceleri ve sonralarına beraberce bakmak ve bu esnada hastamızın isteklerini de anlamak bizim için oldukça önemlidir. Bu nedenle ilk muayenemiz özellikle bir 1,5 saat kadar sürer çünkü dişlerin konumları ve sağlığı hem röntgenle hem de özel 3 boyutlu tarayıcılarla tek tek değerlendirilir. Bu değerlendirilme sonucunda istekler anlaşıldığında, bu isteklerin üç boyutlu bir görüntüsünü hastalarımıza da göstermek isteriz.

ÖN PROVA MOCK-UP

Diş hekiminin kafasındakiyle hastamızın kafasındakinin üç boyutlu görüntüsünün hastamıza gösterilmesidir. Bu esnada hastamız yeni görüntüsünü yüzünde görüp fotoğraflarını çekip hatta bir günü o dişlerle geçirme şansına sahiptir. Hastalarımızın bir şekilde karar verme aşamasında farklı mizaçlara sahip olduğunu biliyoruz. Bu nedenle her mizaca özel bir karar verme sürecine de izin veriyoruz. Bazı kişiler çevresine vücuttaki dişlerini gösterip fikir alma ihtiyacı hissederler ve bu nedenle onların bu ihtiyaçlarını karşılamaları için dişleriyle bir gün geçirmeye izin veren bir yöntemdir Mock- Up. Tüm bu süreçten sonra ölçü aşamasına geçebiliriz.

ÖLÇÜ ALIMI

Bazen anestezi yapmaya bile gerek kalmadan dişin üzerinde bir hazırlık yapılır. Günümüzde gelişen teknolojilerle dişlerde kesim gerekmeden bile porselen lamina ölçüsü alınabilir. Dijital ölçüm yöntemleri ve manuel ölçü yöntemleri kullanılır.

GEÇİCİ LAMİNALARIN YAPILMASI

Ölçü alındıktan sonra hastamıza mutlaka kompozitten geçiciler hazırlarız. Bu kompozitten geçiciler hastamıza yeni dişi hakkında fikir verir. Bu çok önemli bir aşamadır, çünkü yaklaşık olarak bir hafta kadar yani, yeni dişler yapılıncaya kadar bu dişle geçirdiği süreç hem dudak desteğini şekillendirir hem de yeni diş görüntüsüne hastamızın adapte olmasını gerçekleştirir.

TEKNİSYENİN PORSELEN LAMİNAYI ÜRETMESİ

Porselen laminaların üretilmesinde kullanılacak teknik ve teknisyenin el becerisi farklılık gösterir. Pek çok porselen lamine markası ve tekniği vardır. Burada elde edilecek sonuca göre önceden alınan fotoğraflar ve mock- up, bu anlamda teknisyene rehber olur. Sadece üst dişleri çalıştığımız zaman alt işlerden alınacak fotoğraflar hastanın yeni diş görüntüsü için bize bilgi verir.

Şeffaflık, biçim, şekil, yeni gülüş dizaynına göre teknisyene tek tek aktarılır. Bunun için zaman zaman videolar dondurulur fotoğraf ve tarayıcılarla elde edilen görüntüler, yeni yapılacak dişin yapısı, görüntüsü, istenilenler ve beklentiler, teknisyene tek tek anlatılır ve buna göre renk ve malzeme seçimi yaparak teknisyen, porselen laminaları üretir. Genellikle üretim süresi beş gündür.

PROVA

Porselen laminaların üst yüzeyleri cilalanmadan önce provaları yapılır. Geçici laminaların çıkartılmasından sonra dişleri ağızda tutabilecek yapıştırıcılar ile porselen laminalar ağıza yerleştirilir. Bu yerleşimden sonra dişlerin küçük mikro adaptasyonları diş hekimi tarafından gerçekleştirilir çünkü porselen laminalar kişiye özel tasarımlardır ve prova esnasında hastamız dişlerin her yönden yüze adaptasyonunu, rengini, şeklini son kez görme şansını yakalar. Bu randevu süresi genellikle 1-1,5 saat kadardır. Hastalarımız bu randevuya estetik bakış açısına güvendikleri bir refakatçiyle gelebilirler.

PORSELEN LAMİNALARIN YAPIŞTIRILMASI

Yarı saydam bir görünüme sahip olan porselen laminalar oldukça kırılgan ve hassastırlar. Bu yüzden yapıştırma seansı yaklaşık olarak 1 1,5 saat kadar sürer.

Yapıştırma esnasında porselen laminaların içi bir dizi hazırlığa tabi tutulur. Aynı şekilde diş yüzeyleri de özel dezenfektanlarla dezenfekte edilir. Burada amaç porselen laminanın son derece net ve sağlam bir şekilde dişe yapıştırılmasıdır. Bir kez ideal bir şekilde yapışmış porselen lamina kolay kolay oradan uzaklaştırılamaz. Bu nedenle yapıştırma seansı oldukça dikkat ve özen gerektirir.

Tek tek yapıştırmalar gerçekleştirildikten sonra yapıştırıcı artıkları özenli bir şekilde temizlenir, dişler ara yüz temizliği için hazırlanır, yapıştırma seansı bittiğinde porselen Laminalar tamamen dişlere adapte edilmiş olur. Hastamıza daha uzun kullanım süresi tanımak adına bir gece plağı ölçüsü bu işlemin hemen ardından alınır.

PORSELEN LAMİNALAR YAPIŞTIRILDIKTAN SONRA HASTALARIMIZ NELERE DİKKAT ETMELİDİR?

Yapıştırılmanın yapıldığı günden itibaren 24 saat kadar çay, kahve, kola ve sigara tüketmemek gerekir çünkü yapıştırıcının tam adaptasyonu esnasında bu tür maddeler yapıştırıcıyı boyar.

Isırma kontrolü yapılsa dahi bir sonraki kontrole kadar ısırmamaya özen göstermek gerekir.

Diş aralarında kalan yapıştırıcı artıkları küçük küçük kıymık tarzında ağıza düşebilir. Bu durumda hastalarımızın panik yapmaması gerekir. İlk andan itibaren diş etinden dişe doğru fırçalama özenli bir şekilde başlamalıdır. Gece Plağının hemen kullanımına başlanılmalıdır.

PORSELEN LAMİNALARIMI NASIL UZUN SÜRE KULLANABİLİRİM?

Bütün restorasyonlarda kontrol randevularını ihmal etmemek oldukça önemlidir. Elbette tüm tedavilerde olduğu gibi ağız bakımını düzenli yapmakta restorasyonun ömrünü arttırır. Gece plağını düzenli kullanmak ısırırken dikkatli olmak, özellikle çok sert şeyleri çekiştirerek ısırmamak, porselen laminaların uzun ömürlü kullanımı açısından gereklidir. Sert kabuklu şeyleri hiçbir zaman için ön dişlerimizi kullanarak kırmamamız gerekir. Bunun dışında yumuşak tost ekmeği gibi şeyleri ısırarak tüketebiliriz.

LAMİNA DİŞ UYGULAMASININ AVANTAJLARI NELERDİR?

Estetik diş hekimi alanında lamina diş uygulamasının çok sık tercih edilmesi sunduğu avantajlarla çok yakından ilgilidir. Bu işlemin iyi bir avantaj sağladığı konusunda şu örnekleri iletebiliriz:

 • Kullanılan yaprak porselen materyalde renk değişimi meydana gelmez
 • Kırılmaya ve çatlamaya karşı dayanıklıdır
 • Gerçek dişe çok yakın bir görünüm elde edilmesi sağlanır
 • Sanıldığından daha güçlü ve dayanıklı bir yapıya sahiptir
 • Estetik açıdan güzel bir görünüm sergiler
 • Orijinal dişin yapısında herhangi bir değişime neden olamadığı gibi diş mine yapısını destekler

PORSELEN LAMİNANIN DİŞE ZARARI VAR MI?

Deneyimli bir diş hekimi tarafından özenli ve itinalı uygulanan porselen lamina uygulamasının diş ve diş eti dokularına herhangi bir zararı yoktur. Ancak işlem sonrasında ağız ve diş temizliğinin ihmal edildiği düzenli gece plağının kullanılmadığı durumlarda zamanla lamina uygulamaları güzellik, parlaklık ve bütünlüklerini yitirecektir.

PORSELEN LAMİNA TEDAVİSİNİN ÖMRÜ NE KADARDIR?

Uygulanan yaprak diş işleminin ardından ağız ve diş temizliğine ve bakımına önem verilmesi durumunda dişler uzun ömürlü kullanılırlar.

RANDEVU TALEP FORMU